.
O úspěších občanského sdružení Vodňany žijou v Respektu
O Dnu Země 2011 ve Strakonickém deníku
O vzniku sdružení Vodňany žijou ve Strakonickém deníku
Odkaz na článek o architektonické dílně re:vodňany v časopisu ERA21
O cestě Pavla Janšty z Vodňan do Jeruzaléma v Lidových novinách
.
Strakonický deník, 13. 5. 2011, Lucie Kotrbová
Vodňany vybraly pět tisíc na Japonsko

Vodňanští vybrali na Dnu Země 5194 korun, které poputují jako podpora pro Japonsko zasažené v nedávné době katastrofickým tsunami a zemětřesením. „V rámci akce se symbolicky vysadil strom a lidé mohli přispívat na Japonsko,“ řekl místostarosta Vodňan Pavel Janšta. Součástí kulturního programu bylo vystoupení čtyř japonských hudebníků a o pohoštění se postaraly vodňanské ženy, které připravily japonské pokrmy.

.
Strakonický deník, 1. 10. 2010, Lucie Kotrbová
Studenti a čerství absolventi se rozhodli probudit Vodňany

Občanské sdružení Vodňany žijou existuje teprve od dubna letošního roku, přesto už má za sebou kus práce na oživení kulturního života ve Vodňanech.
...
V uplynulých čtrnácti dnech pozvalo sdružení do Vodňan patnáct architektů, kteří zde měli workshop nesoucí podtitul Co žere české maloměsto. „Hlavní otázkou bylo, jak by se mělo město vyvíjet, aby se zde žilo dobře? Přijelo asi dvaadvacet přednášejících a myslím, že to bylo podnětné i pro vodňanské obyvatele, kteří mohli přednášky navštěvovat,“ pokračuje Pavel Janšta.
Workshopu předcházela tvorba mapy, kam občané a studenti místních škol zanášeli své pocity, které na daných místech mají, ať už pozitivní, či negativní. Tak vznikl konkrétní podklad pro architekty, kteří přijeli a měli z čeho vycházet.
...
Do budoucna chce občanské sdružení rozhodně zopakovat architektonický workshop, festival a začít využívat prostor parkánu pro divadla. Dále by také mohla vzniknout nová sada vodňanských pohlednic.

.
Mladá fronta DNES, 18. 9. 2010, Ondřej Brynych
Vodňany žijou - přijede Continuo, Vees i Midi lidi

...Program je přehledně rozdělený - úterý patří filmu, čtvrtek jazzu a filozofii, sobota ostatní hudbě a divadlu. Pro nejmenší jsou navíc na neděle připraveny pohádky a program doplní také výstavy. Vedle šapitó za kulturním domem se bude hrát na náměstí, v kavárně Anděl či v hospůdce Na Lázni. Vstupné na veškeré akce je volné.
„Sdružení i festival vznikly z přirozené potřeby kultury. Nebylo tu opravdu kam jít. Mladí lidé kvůli tomu odcházejí pryč nebo musejí dojíždět do okolních měst. My jsme si řekli, že to tak nenecháme, a pustili jsme se do toho po hlavě,“ vysvětlila Jirková.

.
ERA 21, 16. 2. 2011, Michal Kuzemenský, Ondřej Synek, Jan Vlach
Co že(re) české maloměsto? What Rubs Czech Provincial Towns the Wrong Way?

Během září proběhla ve Vodňanech letní architektonická dílna re:vodňany, iniciovaná místním sdružením Vodňany žijou. Zabývala se sedmitisícovým jihočeským městem za aktivního zapojení místních obyvatel, kteří mohli dílnu i přednášky kdykoli navštívit a zapojovat se do diskuze. Nastala oboustranná výměna a společné poznávání. Vodňany jsou na letmý pohled idylické, mají ale jeden zásadní problém. Svůj běžný chod nevnímají jako stav spokojenosti, ale jako citelný stav nespokojenosti. Proč? Začali jsme hledat.
...
Mluvili jsme o pohybu člověka po městě. O podvědomém vnímání drobných detailů. O dlažbě a poklopech od kanálů, o zvláštních prostorech s atmosférou, o lavičce pod stromem, o pumpě na rohu. Vypadá to jako hledání drobností. Hledání drobností to skutečně bylo. Koncepční práce s nimi jako s celkem dokáže změnit město. Klíčem bylo pochopení historie města, studium zahraničních příkladů, diskuze o politickém, společenském a ekonomickém kontextu 21. století. Vědomí souvislostí.
...
A co že že(re) české maloměsto? Obecné téma, které podtitul letní dílny naznačoval, jsme průběžně pojmenovávali. S definováním nám pomáhali odborní externisté i vodňanští občané. V případě českého maloměsta Vodňan jde především o uzavřenost, nekoncepční přístup, který plyne z nedostatku odstupu. Výsledkem je nedůvěra v potenciál města.
...
Rozvoj města se stal jedním z hlavních témat komunálních voleb. Momentálně je diskuze o strategii rozvoje města jednou z priorit Vodňan. Společně se nám podařilo vzbudit u místních zájem o jejich město, naznačit možnosti, které dává. Je to ten nejlepší výsledek, kterého jsme mohli za čtrnáct dní práce dosáhnout.

.
Českobudějovický deník, 17. 9. 2010, Václav Koblenc
Vodňany žijou. A vše je zdarma

...Na začátku byla parta mladých lidí z Vodňan, Budějovic, Prahy, Varnsdorfu a dalších českých měst a vísek. Na konci je festival, svou délkou jedinečný: během následujících pěti týdnů, počínaje sobotou, nabídne ve Vodňanech směs hudby, divadla, filmů, pohádek i výstav, vstupné na celou akci je volné. Název je prostý: Vodňany žijou.
...
Rozsah festivalu je opravdu úctyhodný: muzika od R’n’B přes hip-hop, alternativu, jazz a kytarový ‘nášleh’ až po helikonkáře a šansony. Divadlo činoherní, loutkové, dětské i avantgardní. Film animovaný, hraný – thriller, historický, western či film noir. Výtvarno zastupují fotografie a dílny nejen pro děti. „To vše se jeví jako dostatečný důvod, aby lidé zaparkovali bačkory v předsíni a užili si to s námi,“ zve šéf festivalu Vít Krajčovič.

.
Strakonický deník, 10. 1. 2011, Lucie Kotrbová
Novému vedení Vodňan se nelíbí smlouva o těžbě štěrkopísku Zastupitelstvo města zamítlo na svém zasedání návrh na změnu územního plánu

Nové vedení města chce nechat právně posoudit smlouvu, která byla uzavřena starým zastupitelstvem ohledně těžby štěrkopísku v Čavyni. „Smlouva nám přijde problematická, a tak se pokusíme zjistit, zda nebyla uzavřena protiprávně,“ řekl k tomu starosta Vodňan Viktor Blaščák. Zastupitelstvo města, které usedlo v prosinci, zamítlo návrh na změnu územního plánu týkající se těžby ve zmíněné lokalitě. „Tím byla prakticky uzavřena celá informační kampaň k této kauze,“ doplnil druhý místostarosta Pavel Janšta. Informační kampaň finančně podpořila nadace VIA z prostředků programu Fond místního rozvoje – rychlé granty. ...

.
Strakonický deník, 7. 10. 2010, Lucie Kotrbová
Reakce na petici? Zatím ticho po pěšině. V pondělí se sejde rada

...Občanské sdružení Vodňany žijou sesbíralo přes osmdesát podpisů. Chce odpovědi. Posledních několik dní zbývá městu Vodňany na to, aby se vyjádřilo k petici podané občanským sdružením Vodňany žijou. „Petici jsme odevzdali na městský úřad hned po jejím sepsání, tedy v pondělí 13. září. Zatím jsme nedostali žádnou odpověď,“ říká předseda sdružení Pavel Janšta. Petice má rozvířit diskuzi o těžbě štěrkopísku na Čavyni a přimět město k vydání všech informací o této kauze. ... „Smlouva o těžbě štěrkopísku je podle nás pro město velmi nevýhodná. Chceme kauzu znovu otevřít a nově diskutovat. Chceme dosáhnout toho, aby se příště takové věci řešily jinak a aby probíhala diskuze,“ pokračuje Pavel Janšta.

.
Mladá fronta DNES, 21. 4. 2010, David Zabilka
Žáci a učitelé obejmou Třeboň

Školáci i veřejnost v Jihočeském kraji si 22. dubna připomenou Den Země. Zúčastnit se přitom mohou řady kulturních i vzdělávacích akcí
...
Bohatý program čeká na návštěvníky také ve Vodňanech. Už podvanácté zítra slavnostně vysadí v 15.30 hodin před Mateřskou školou Sluníčko nový strom. Následovat budou vystoupení studentů rybářské školy a hudebního souboru základní umělecké školy. Po 17. hodině se oslavy přemístí na farní zahradu a do skautských kluboven Na Parkáně. Program tu bude pokračovat promítáním filmu Muž, který sázel stromy, soutěžemi i výtvarnou dílnou.

.
Strakonický deník, 23. 3. 2011, Lucie Kotrbová
O. s. Vodňany žijou nezískalo příspěvek

...Jedním z bodů programu třetího zastupitelstva města Vodňany byla žádost o poskytnutí finančního příspěvku z rozpočtové položky Příspěvky na sport, kulturu a jinou zájmovou činnost občanskému sdružení Vodňany žijou, které by chtělo v letošním roce uspořádat další ročník festivalu. Dotace ve výši 98 tisíc korun jim nebyla přidělena.

.